آرتور

سلام. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

چند روز پیش فیلم آرتور شاه (king Arthur) را دیدم.نمی دانم این فیلم براستی زیبا بود یا اینکه فقط من خیلی تحت تاثیرآن  قرار گرفتم!

 فیلم یک فیلم حماسی- تاریخی بود که داستان آن در منطقهء بریتانیا و حوالی 1500-1700 سال پیش ازاین که عصر تاریکی نامیده میشود میگشت. ماجرای تاریخی فیلم مرا مجذوب کرد و بر آن داشت تا جستجویی راجع به صحت و سقم و جزییات آن انجام دهم.قسمتهایی که در پایین آورده ام اکثرا از منابع تاریخی بخصوص تاریخ اروپا و بریتانیا جمع آوری شده است و برخی برگرفته از خود فیلم است:

در دوره ای  که عصر تاریکی نامیده میشود روم قدرت مطلق اروپا و حتی جهان بود.از غرب اروپا تا شرق آن و حتی تا نواحی عربنشین تحت سلطهء رومیان بود.در این میان از سال 43 تا 410 پس از مسیح منطقهء بریتانیا تحت سیطرهء رومی ها و به اصطلاح مستعمرهء آنان بود.در اواخر قرن ششم با توسعهء آنگلوساکسونها و عقب نشینی رومیها, بعدها این سرزمین استقلال خود را بازیافت و به کشورهای انگلستان و ولز و اسکاتلند تقسیم شد.در برخی کتب این دوران به  دوران آرتور مشهور است.

در زمان کشورگشایی رومیان هنگامی که ایشان به منطقهء سامراء رسیدند نبرد سختی  درگرفت که درنهایت روم پیروز شد اما رومیان تحت تاثیر شجاعت و جنگندگی و سوارکاری سامرائیان قرار گرفتند پس تصمیم گرفتند به جای کشتن ایشان و به عنوان یک جور معامله تعدادی از جوانان و نوجوانان سامرائی را به عنوان مزدور و اجیر برای مدت 15 سال  با خود ببرند تا برای رومیان بجنگند و پس از آن آزاد شوند.منطقهء مورد نظر بریتانیا بود.

آرتور یک بریتانیایی الاصل بود که به اصطلاح تبعهء رومیان شده بود و او را اصطلاحا Sub-Roman Briton  مینامند(که البته بر سر این موضوع و این طرز نامیدن هم اختلاف نظرهایی هست). او که هنگام کودکی در جنگی میان رومیان و جنگجویان بومی و محلی بریتانیا(Native Fighters) به سرکردگی مرلین(Merlin) پدر و مادر خود را از دست داده بود کینهء عمیقی نسبت به مرلین در دل داشت.مرلین یک شاعر و آوازخوان وهنرمند و به گفتهء بسیاری منابع یک پیشوا یا موهبت دینی وعقیدتی(prophetic gifts) بود که سالها به شورش و مبارزه با اشغالگران رومی برای دفاع از سرزمین خود بریتانیا میپرداخت.

آرتور و شوالیه های اهل سامراء دارای آوازه و شهرت فراوانی گشته بودند و در تمام نبردهای خود علیه شورشیان و دشمنان روم پیروز بودند و در این میان بارها با نیروهای مرلین درگیر شده بودند.ماجرای فیلم از زمانی آغاز میگردد که 15 سال مقرر برای خدمت سامراییان به پایان رسیده و زمان آزادی آنان است اما در همین حین نیروهای قدرتمند و جنگجوی قوم ساکسون از شمال به سرزمین بریتانیا حمله ور شده اند. ساکسونها قومی که به جنگجویی و خونخواری و شجاعت و خوی خشن مشهوربودند در اصل از نژاد ژرمن میباشند که در آن زمان در شمال آلمان اقامت داشتند.ساکسونها و آنگلها بارها به بریتانیا حمله کردند ودر نهایت بعدها قوم انگلیس را تشکیل دادند و برای انگلیسی ها  نژاد آنگلوساکسون از همین موضوع برگرقته شده است.

 رومیان مسیحی بودند و کلیسا و پاپ در آن زمان بسیار قدرتمند بود و مامورین پاپ(کشیشیان و اسقفها و مردان خدا و....) در هرکجای سرزمینهای تحت نفوذ خود به برده داری و استثمار کشاورزان و روستاییان میپرداخت.

در زمان حملهء ساکسونها رومیان که در خود توانایی مقابله با آنان را نمیبینند قصد ترک و خالی نمودن بریتانیا را میکنند اما در همین میان خانواده ای مقدس که برای رومیان بسیار محترم و ارزشمند بودند در شمال بریتانیا مستقرند و در مسیر تهاجم ساکسونها قرار دارند. آرتور و شوالیه هایش مامور محافظت و بازگرداندن این خانواده میگردند.

آرتور با توجه به داستانها و افسانه هایی که راجع به او دهان به دهان از قرنها پیش نقل شده است هزاران سال زودتر از زمان خود به دنیا آمده است. وی علاوه بر شجاعت و جنگاوری دارای خوی عدالت خواهی و ظلم ستیزی نیز بود.او در آن زمان که کلیسا با اشاعهء خرافات و گستردن نفوذ و قدرت سعی در سوء استفاده از موقعیت خویش میکرد با برده داری و شکنجهء کشاورزان مخالف بود و همواره سعی در بالابردن آگاهی مردم نسبت به کلیساییان میمنود.از دیگر ابتکارات او در آن زمان که میزهای متداول مستطیل بودند میزی گرد برای اجلاس و مشاوره های خود با شوالیه ها و یا میهمانانش بود که در کتب به میز گرد آرتور مشهور است و قصد او از ساختن این میز برابر بودن موقعیت خود با شوالیه ها و میهمانانش بر سر میزاجلاس  بود تا کسی  نسبت به دیگری در موقعیت بالا یا پایین میز نباشد.

تا چندی پیش هنوز بر سر اینکه آیا براستی آرتور وجود داشته یا نه بحث و اختلاف نظرهای زیادی بین باستان شناسان و تاریخدانان بود. اخیرا شواهدی بدست آمده که وجود آرتور را بیش از پیش تثبیت میکند.به عنوان مثال سنگی در شرق منطقهء تیناگل بدست آمده که نام آتور را بر آن نوشته اند...

 

/ 20 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sara

سلام/من 18 سال دارم/شيفته حرفهاي شما شدم/شما با حرف هاتون در ذهن من مثل قهرمان هاي قصه ها هستي/حرفهاي شما حرف حق واقعا /جز همدردي با شما حرفي ندارم/راستي خاطراتون واقعا جالباست/درمورد چت با شما موافقم حرفتون درسته/ببخشيد من همه حرفامو يك جا ميگم/از آشنايي با شما خوشبختم/بازم اين ورا بياين/مرسي /راستی از روزی که اومديد به وب من هرچی خواستم با شما تماس بگيرم موفق نشدم /ببخشيد اگر دير اومدم/يا علی

rangin kamon

سلام من شمارو لينک کردم.... منتظرم آپ کنيد...يا حق

mn21

سلام ـ با توضيحاتی که داده بوديد علاقه مند شدم فيلم رو ببينم .خيلی قشنگ بود . خداييش به ديدنش می ارزيد

sotak

سلام..اميدوارم خوب و سرحال باشين..من اهل ديدن فيلم هستم ولی فيلم شما را نديده ام...ولی اسمش يادم مانده است..پايدار باشين...

آواي سکوت

ببخشيد که اين کامنت رو براي همه مي زنم. خوب بلاگ منم به آخرش رسيد . از اين بابت هم شرمنده که ميومديم و کامنت ميذاشتين اما من اين چرت و پرتارم براي کسايي نوشتم که بلاگشونو ميخونم . خوب مام رفتيم ديگه. زت زياد.

سعید

سلام عزيز......به نظر شما بايد اون پسره به دليل دوست شدن با يک دختر کتک بخوره؟.........دلم می خواهد بيش تر در اين باره صحبت کنيم

سعید

عزيز....در اين مورد همعقيده ايم........سربلند باشي

scarlrtt

سلام از اينکه بهم سرزدی ممنونم من همان زی زيگولو۲۲۲ هستم به اين وبلاگ هم سر بزن اميدوارم خوشت بيايد شعر زيبايی بود لذت بردم هر کاری کردم صفحه ژيام بالايی باز نشد موفق باشی

Mohammad

اطلاعات خوبی بود در مورد اين فيلم...ممنون

رضا

غريب آشنا سلام مطالب بسيار زيبايی را نگاشته ايد که بی شباهت با حال و روز خود من هم نيست و شايد به همين سبب باشد که به قول معروف چيزی که از دل برآيد لاجرم بر دل نشيند . برای شما پيروزی و موفقيت ارزومند.