هیچ کس ارزش مذهب را به اندازهء کسانی که به خرد و اندیشهء خود پشت کرده اند نمیداند

.:| ایمیل .:. خانه |:.

 

حقيقت
اين پير روسپی زشت عريان
که طعم تلخ لبانش
چون مرگ زهری گس
در جام زندگانيم شد
عاقبت
     جامه از هم دريد!
و من تنها ماندم!
در آن عصر شرجی خاکستری
که بوی زهم مردار
در هوای دم کرده اش
چنگ بر گلویم می افکند
در سکوت چرک کوچهء تاریک
در سکون بهتی سیاه
حقیقت هويدا شد
و من مضطرب از نگاه تند عابران
مشت میکوبیدم بر دری
که سالها به رویم بسته بود.
کسی مادام زیر گوشم نجوا میکرد:
 پشت این در خانه ای نیست!

نظر شما()

نوشته شده توسط : علی در تاریخ : ٢٠ شهریور ۱۳۸۳ و ساعت : ٥:۱٦ ‎ق.ظسلام.

چند روز پیش فیلم آرتور شاه (king Arthur) را دیدم.نمی دانم این فیلم براستی زیبا بود یا اینکه فقط من خیلی تحت تاثیرآن  قرار گرفتم!

 فیلم یک فیلم حماسی- تاریخی بود که داستان آن در منطقهء بریتانیا و حوالی 1500-1700 سال پیش ازاین که عصر تاریکی نامیده میشود میگشت. ماجرای تاریخی فیلم مرا مجذوب کرد و بر آن داشت تا جستجویی راجع به صحت و سقم و جزییات آن انجام دهم.قسمتهایی که در پایین آورده ام اکثرا از منابع تاریخی بخصوص تاریخ اروپا و بریتانیا جمع آوری شده است و برخی برگرفته از خود فیلم است:

در دوره ای  که عصر تاریکی نامیده میشود روم قدرت مطلق اروپا و حتی جهان بود.از غرب اروپا تا شرق آن و حتی تا نواحی عربنشین تحت سلطهء رومیان بود.در این میان از سال 43 تا 410 پس از مسیح منطقهء بریتانیا تحت سیطرهء رومی ها و به اصطلاح مستعمرهء آنان بود.در اواخر قرن ششم با توسعهء آنگلوساکسونها و عقب نشینی رومیها, بعدها این سرزمین استقلال خود را بازیافت و به کشورهای انگلستان و ولز و اسکاتلند تقسیم شد.در برخی کتب این دوران به  دوران آرتور مشهور است.

در زمان کشورگشایی رومیان هنگامی که ایشان به منطقهء سامراء رسیدند نبرد سختی  درگرفت که درنهایت روم پیروز شد اما رومیان تحت تاثیر شجاعت و جنگندگی و سوارکاری سامرائیان قرار گرفتند پس تصمیم گرفتند به جای کشتن ایشان و به عنوان یک جور معامله تعدادی از جوانان و نوجوانان سامرائی را به عنوان مزدور و اجیر برای مدت 15 سال  با خود ببرند تا برای رومیان بجنگند و پس از آن آزاد شوند.منطقهء مورد نظر بریتانیا بود.

آرتور یک بریتانیایی الاصل بود که به اصطلاح تبعهء رومیان شده بود و او را اصطلاحا Sub-Roman Briton  مینامند(که البته بر سر این موضوع و این طرز نامیدن هم اختلاف نظرهایی هست). او که هنگام کودکی در جنگی میان رومیان و جنگجویان بومی و محلی بریتانیا(Native Fighters) به سرکردگی مرلین(Merlin) پدر و مادر خود را از دست داده بود کینهء عمیقی نسبت به مرلین در دل داشت.مرلین یک شاعر و آوازخوان وهنرمند و به گفتهء بسیاری منابع یک پیشوا یا موهبت دینی وعقیدتی(prophetic gifts) بود که سالها به شورش و مبارزه با اشغالگران رومی برای دفاع از سرزمین خود بریتانیا میپرداخت.

آرتور و شوالیه های اهل سامراء دارای آوازه و شهرت فراوانی گشته بودند و در تمام نبردهای خود علیه شورشیان و دشمنان روم پیروز بودند و در این میان بارها با نیروهای مرلین درگیر شده بودند.ماجرای فیلم از زمانی آغاز میگردد که 15 سال مقرر برای خدمت سامراییان به پایان رسیده و زمان آزادی آنان است اما در همین حین نیروهای قدرتمند و جنگجوی قوم ساکسون از شمال به سرزمین بریتانیا حمله ور شده اند. ساکسونها قومی که به جنگجویی و خونخواری و شجاعت و خوی خشن مشهوربودند در اصل از نژاد ژرمن میباشند که در آن زمان در شمال آلمان اقامت داشتند.ساکسونها و آنگلها بارها به بریتانیا حمله کردند ودر نهایت بعدها قوم انگلیس را تشکیل دادند و برای انگلیسی ها  نژاد آنگلوساکسون از همین موضوع برگرقته شده است.

 رومیان مسیحی بودند و کلیسا و پاپ در آن زمان بسیار قدرتمند بود و مامورین پاپ(کشیشیان و اسقفها و مردان خدا و....) در هرکجای سرزمینهای تحت نفوذ خود به برده داری و استثمار کشاورزان و روستاییان میپرداخت.

در زمان حملهء ساکسونها رومیان که در خود توانایی مقابله با آنان را نمیبینند قصد ترک و خالی نمودن بریتانیا را میکنند اما در همین میان خانواده ای مقدس که برای رومیان بسیار محترم و ارزشمند بودند در شمال بریتانیا مستقرند و در مسیر تهاجم ساکسونها قرار دارند. آرتور و شوالیه هایش مامور محافظت و بازگرداندن این خانواده میگردند.

آرتور با توجه به داستانها و افسانه هایی که راجع به او دهان به دهان از قرنها پیش نقل شده است هزاران سال زودتر از زمان خود به دنیا آمده است. وی علاوه بر شجاعت و جنگاوری دارای خوی عدالت خواهی و ظلم ستیزی نیز بود.او در آن زمان که کلیسا با اشاعهء خرافات و گستردن نفوذ و قدرت سعی در سوء استفاده از موقعیت خویش میکرد با برده داری و شکنجهء کشاورزان مخالف بود و همواره سعی در بالابردن آگاهی مردم نسبت به کلیساییان میمنود.از دیگر ابتکارات او در آن زمان که میزهای متداول مستطیل بودند میزی گرد برای اجلاس و مشاوره های خود با شوالیه ها و یا میهمانانش بود که در کتب به میز گرد آرتور مشهور است و قصد او از ساختن این میز برابر بودن موقعیت خود با شوالیه ها و میهمانانش بر سر میزاجلاس  بود تا کسی  نسبت به دیگری در موقعیت بالا یا پایین میز نباشد.

تا چندی پیش هنوز بر سر اینکه آیا براستی آرتور وجود داشته یا نه بحث و اختلاف نظرهای زیادی بین باستان شناسان و تاریخدانان بود. اخیرا شواهدی بدست آمده که وجود آرتور را بیش از پیش تثبیت میکند.به عنوان مثال سنگی در شرق منطقهء تیناگل بدست آمده که نام آتور را بر آن نوشته اند...

 

نظر شما()

نوشته شده توسط : علی در تاریخ : ٩ شهریور ۱۳۸۳ و ساعت : ٤:٢۳ ‎ب.ظ

بودن یا نبودن-ارتباط زنده
لینکدونی


يادداشت های ماری مهرمند
قاضی نوشته ها
زنی 30 ساله
بی کس
شبنم فکر
یاور، احمد، داریوش
سلام به ناممکن
سياست امروز
زيرسيگاري
آیدا در آینه
دیب دمینی
هزار حرف نگفته
تاريخ ايران باستان
اشک سرد من

*****

نوشته های زير غبار- آرشيو گذشته ها

آغاز
عاشقانه
ای کاش
تَرک
سیاه یا به رنگ خاکستر
شعری از گلسرخی
دگرگونه
سوگ
شهر خموش
دریا
هیچکس
فرشته
گریز
حس گمشده
سلام
سال بد
دانشجو
مینا شهید افغان
یاد ایّام
همسفر
تقدیر
تنها
آرتور شاه
حقیقت
پایان
پی نوشت
نامه های عهد عتیق
مقاله ای از یک مجله
تصادف
عشقی گناه آلوده
هوای تازه
سمیرم
پراکنده
پینوشت
سرما/سگ/آخوند
باز همان تبر بر پیکرم نشست
خرداد
سی سالگی
منزل/کوی/بیمار
مرگ
دگرگونه

 

.:| .:. ایمیل .:. خانه |:.


 
Shabnava, All Right Reserved
Powered By